Fuar Tasarımı

Fuar Tasarımı

Fuar standı nasıl olmalı sorusu, oldukça genel bir tanımlama gerektirmekte birlikte fuara özel kategoriler altında da değerlendirilebilir. Ayrıca ürün ve hizmet gruplarını uygun fuar standları tasarımı ve uygulamasının yapıldığını da unutmamak gerekir. Fuar stand tasarımı, öncelikle tanıtılacak ürün veya hizmetin öne çıkarılması için gerekli fiziksel özelliklere sahip olmalıdır. Burada bütün ürünler için aynı şartların sahip olduğunu söylemek doğru olmaz. Fuar standları, ürünlerin öne çıkarılması için ve elbette ziyaretçinin genel olarak dikkatini çekebilmek için yüksek standartlara sahip olmalıdır.
Fuarlara katılan firmaların her anlamda etkili ve verimli bir fuar geçirip olumlu sonuçlar alabilmesinin arkasında yer alan faktörlerin başında kuşkusuz kaliteli bir fuar standı gelmektedir. Burada kaliteden kasıt, stand yapımında asla daha pahalı malzeme ve işçilik kullanılması gerektiği anlaşılmamalıdır. Stand tasarımında belirlenen bütçe de önemli bir yer tutarken, bazı konularda dikkatli olunduğunda uygun fiyatlara da dikkat çekici ve başarılı bir stand tasarımı yapılabilmektedir. Bu noktada “Fuar standı nasıl olmalı?” sorusu büyük önem kazanmaktadır.

Fuar Standı Amacına Uygun Şekilde Tasarlanmalı
Fuar standları, her zaman daha fazla dikkat çekmek ve müşterilerin beğenisini kazanacak şekilde tasarlanmalıdır. Fakat dikkat çekme kavramını abartıp insanlar üzerinde negatif etkiler bırakacak detaylardan uzak durulmalıdır. Bunun yanında, ürün ve hizmeti ön plana çıkaracak ve firmanın kurumsal kimliğine pozitif etkileri bulunacak unsurlardan olabildiğince istifade edilmelidir. Fuar stand tasarımında amaç, ürün veya hizmetin öne çıkarılmasıdır. Bunun için ürünü standartlarına uygun, mümkün olduğunca renk konusunda detaylı hesaplamaları yapılmış, yeterli ışığı alabilecek şartlara sahip tankların tasarlanması zorunluluk arz eder. Tabii bu durumda standın üretiminde kullanılan materyallerin de doğru seçilmesi gerekecektir. Bu alanda faaliyet gösteren deneyimli fuar standı firmaları, fuar standı nasıl olmalı sorusuna kolaylıkla cevap verebilirler. Bu nedenle, olabildiğince deneyimli firmaları tercih etmek doğru yaklaşımdır.
Stantta Her Detaya Dikkat Edilmeli Standın iç ve dış tasarımında kullanılacak malzemeler, ekipmanlar, duvarlardaki afişler, yerdeki halılar ve diğer birçok tasarım bileşenlerine ayrıca dikkat edilmelidir. Bu bağlamda, içeride kullanılacak masa ve sandalyeler müşteri konforu ve memnuniyeti gözetilerek seçilmelidir. Pahalı ürünlerin her zaman kaliteyi çağrıştırdığı ve dikkat çekici olduğu yanılgısına kapılmamalıdır. Aydınlatma ve elektrik gibi teknik konularda problem olmamasına özen gösterilmelidir. Standı ziyaret edecek misafirlere hizmet edecek personeller her daim güler yüzlü olmalıdır. Ziyaretçilere sunulacak promosyonların da fuar sonrasında insanların aklına yer etmek açısında önemli olduğu unutulmamalıdır. Fuar standı nasıl olmalı sorusuna alınan cevap, fuar standartlarını genel olarak uygulamanız halinde etkili bir tanıtım etkinliğine dönüşen stantlara sahip olmanızı sağlar. Alan profesyoneli firmalar tarafından verilen fuar standı tasarım ve üretim hizmetleri, başarılı sonuçlara ulaşabilmeniz için yeterli zemini elde etmenizi sağlar.