Konut Tasarımı

Hayatın büyük bir kısmı pek çok kişi için iç mekanlarda geçerken iç mekanın bu anlamdaki rolü göz ardı edilemeyecek kadar önem kazanıyor. Peki, mekan kadar önemi bulunan, iç mimarlık ve dekorasyon ne ifade ediyor?

Dekorasyon Gerçekten Gerekli Mi?

Dekorasyon genel olarak, yaşam alanlarının ya da iç mekanların; insanı duygusal ve psikolojik anlamda etkileyecek bir tasarımı ifade ediyor. İç mekan bir mahremiyeti ifade ettiği için kişilerin zevkleri ve kültürleri hakkında da ciddi işaretler verir. Dolayısıyla özgün bir iç mekan tasarımı ile kişiler kendilerini daha rahat hissedebilir ve bu mekanlarda üreticilikleri artabilir. Dekorasyon; insan hayatında bu denli etkili olurken, tasarımı yapılacak olan mekanda yaşayacak olan kişilerin de beklentilerini karşılamak gerekir. Sim Mimarlık, her tasarımında görsellik kadar bu görselliğin insan ruhuna katkısını da düşünerek kişilerin isteğine bağlı iç mekan tasarımları ile ön plana çıkıyor.
Yaşanabilir bir alana elde etmek sadece iyi tasarlanmış bir dış mekan ile mümkün değildir. Kusursuz ve yenilikçi bir iç mekan kurgusu da bu konuda önemli bir tamamlayıcıdır. Konut tasarımı denildiğinde yaşam alanlarını yalnızca görsel olarak dikkat çekici bir hale getirmek yeterli gelmemektedir.İstanbul`daki; iç dekorasyonun kişiler üzerinde olan etkisi de dikkate alınarak yapılmasının önemine vurgu yapıyor. Kusursuz ve modern bir iç mekan görüntünün yanı sıra insanın ruh sağlığına da iyi gelmelidir.

Konut Tasarımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Özgün bir mekan tasarımı yaptırmak isteyen kişilerin, öncelikle bu alanda eğitim almış ve hayal gücü ile de eğitimini destekleyen bir iç mimar ile çalışmasında yarar bulunuyor. Sim mimarlık Türkiye`nin her yerinde bu konuda ihtiyaç duyan herkese memnuniyetle yardımcı oluyor.
Örneğin duvar rengi ile yer döşemesi birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Bunun yanı sıra bir mutfak duvarı ile dolaplarda kullanılacak olan renk birbirini tamamlayıcı nitelikte olmalıdır. Duvar üzerinde yapılacak olan değişiklikler de özellikle mekanın genişliğine uygun olarak düşünülmelidir. Örneğin küçük ve az güneş alan bir mutfak için mutlaka açık renk dolaplar ve boya kullanılması gerekir. Salon tasarımında ise mobilyaların boyutu renk uyumu kadar dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.
Salon dekore edilirken, tasarımda modern ya da klasik dokunuşlardan hangisinin ağırlıkta olacağına da öncesinden karar vermek gerekir. İstanbul’daki iç mimarlar; kaliteli bir iç mimarinin görüntünün yanı sıra kişinin ruhuna da olumlu katkıda bulunması gerektiğini düşünüyor. Bu neden ile renk seçiminden obje seçimine kadar her detaya özen göstermek gerekir. Sim Mimarlık, tüm bu detayları dikkate alan iç mekan tasarımları ile dikkat çekiyor.

Neden İç Mimarlar ile Çalışmak Gerekir?

Dekorasyoncu ve iç mimar birbiri ile sık sık karıştırılan iki kavram olsa da her iki kavramda aslında birbirinden farklı anlamları ifade ediyor. İç mimarlar işin mutfağında yetişen ve konut tasarımı analizlerini plan dahilinde oluşturarak iş sonunda ne ile karşılaşacağınız hakkında somut verileri önünüze getiren kişilerdir. İç mimari tasarımı yapılırken, tasarım yapılacak alanda her bir alan bir bütün olarak düşünülmelidir.
Konut tasarımı için somut adımlar atılmaya başlamadan önce mimar tarafından mekanın detaylı bir incelemesi yapılmalıdır. Bu inceleme esnasında güneşin konumundan evin aldığı ışığın yoğunluğuna kadar her bir detay modern bir tasarıma ulaşmak için gözden geçirilir. Mekanın fiziki özellikleri de mimar tarafından incelenerek, yenilikçi bir iç tasarım için ne gibi malzemelerin kullanılması gerektiği hakkında bilgi elde edilir. Merkezi İstanbul Olup Türkiye`nin her bölgesinde iç mimarları tüm bu detayları dikkate alarak bir plan oluşturacaktır.