Otel Tasarımı

Otel Tasarımı
Bu yazımızda otel iç mimarisinde önemli olan temel kavramları ve iç mimari süreçlerin nasıl sürdürüleceği üzerine duracağız. Başlangıçta tasarım sürecinin öncelikleri saptanmalıdır. Bu otel işletmecisinden alınacak brifler doğrultusunda oluşturulmalıdır:

Otel Kime Hizmet edecek?
Bu soruyu şu şekilde de sorabiliriz: “Hedef kitlemiz kim?” Tasarımı kimin için yapacağımızı bilmek, bizim için ilk şarttır. Ya da diğer bir soruyla iç içe geçmişliği de vardır: ” Niçin iç mimarisi yapılacak?”. Belirlenmiş bir hedef kitleye tasarım yapmak başarımızı arttıracaktır. İç mimarisi oldukça farklı olan otel türleri vardır: Şehir oteli, sağlık oteli, her şey dahil sistemler, tatil turizmi, inanç turizminin yoğun olduğu alanlardaki oteller; gezi oteli başlıca otel türleridir. Otelin kimler için tasarlanacağını saptadıktan sonra diğer önemli bir soru bize yön verecek:

Otelde kaç kişi kalacak?
Otel tasarımında iç mimarın en çok üzerinde durması gereken ikinci önemli unsur da otelin kapasitesidir. Otel oda kapasitesi tüm fonksiyonları belirleyecek öğedir. Örneğin 500 odalı bir otelde, personel alanları da oldukça önemli ve hassas iç mimari planlama ve tasarım gerektirir. Minimum otel kapasitesi önemli bir bilgilidr. İç mimaride minimum kapasiteyi bilmek gerekir.
İç Mimari Otel Fonksiyon Şeması Nasıl Oluşturulmalı?
Yapının kullanıcısı tarafından kolayca ulaşabileceğimiz veriler vardır. Bunlar kendi içlerinde birçok fonksiyon barındırırken, diğerleriyle de ilişkilidir. Finalde ulaşacağımız son derece karmaşık ilişkilendirilmiş yapı alanları olacaktır. Bu nedenle tümden gelimli bir yaklaşımla ve şematik anlatımla ilerleyeceğiz.

Basitten zora doğru gidelim:
*Konaklayan
*Çalışan
*Hizmet Sağlayan
*Çevre